Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d.

Lukker 03/12-2024 15:55:00

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Gofs-Pof”. Sign. Asger J. 43. Olie på lærred. 83,5×100. Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London 1968, nr. 314, gengivet side 352. Udstillet: “Entfesselte Form, Fünfzig Jahre Frankfurter Quadriga”, Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie, Frankfurt am Main, 1. oktober 2002–5. januar 2003, kat. nr. 191, gengivet i kataloget. Proveniens: Eyvin Andersen, København. Proveniens: Dansk privatsamling. “Der er en mærkbar udvikling i den måde, Jorn giver sine malerier titler på, præcis som i selve maleriernes stil. Perioden fra 1939 til 1943 var eksperimenterende og eklektisk. Jorn brugte ofte opdigtede navne med en særlig form for ironisk svulstighed i sine titler: Akada, Feligrams, Gaganda...Gofs Pof, Guganaga....” (Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, p. 119) Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.