Et par usignerede fuldskæftede pistoler omkring 1730 med forgyldte messingbeslag, kannelerede store kolbekapper, kronede blanke tomskildte, usignerede flade låse, sideblik i drageslyng med putti, aftrækkerbøjler med vaseafslutning, ca. 36 cm. lange piber bagtil ottekantede fortil runde i kaliber ca. 16 mm. Den ene pibe er mærket I.I.B. i skjold på kammerets ene side (Der Neue Stöckel bind 1 side 177 nummer 3381). Skæfterne er skåret om metaldelene og de jerntippede træladestokke fastholdes af to kannelerede rørkner. (2)