Lukker 27/11-2024 08:32:00
Overførsel anhænger / Transfer traile HFR Trailer
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958) To elefantfigurer af patineret eg. Stemplet Kay Bojesen, Denmark Copyright. H. 12,5. L. 15. (2)
Peter Abildgård Uden titel. Sign. A. Olie på lærred. 130×100.
Ernst Syberg (f. Over Kærby Mark 1906, d. Vellerup 1981) Landskab med køer. Sign. Ernst Syberg. Olie på lærred. 47×66. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Parti nye vvs dele, bla. Grohe Red beholder "quooker", reservedele til armatur, wc'er, trykplader til wc, berøringsfri skylleplade sort glas
DYKPUMPE til beskidt vand. 15000 L/time. Metalhus. Max. 20 meter løftehøjde. Ubrugt.
GIPSPUDSER, Boxer BX-700.
Grensakse 2 sæt.
18 stk. krokketspil + 4 stk. petanquespil (ubrugt)
Smaragd- og zirkonsmykkesæt af 18 kt. guld bestående af ring og et par øreclips hver prydet med talrige facetslebne smaragder og cubiske zirkoner. Samlet vægt ca. 11 g. Øreclips L. 1,6 cm. Str. 54. (3)
Cafeborde ø 80cm. H.110cm. 10 stk i vogn
Onyks-, lapis lazuli- og diamantbroche af 18 kt. hvidguld prydet med onyks, poleret lapis lazuli og talrige single-cut og baguetteslebne diamanter på i alt ca. 5.50 ct. Farve: H-K. Klarhed: VS. Vægt ca. 30,5 g. B. 5,2 cm. L. 6,9 cm.
Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler, bestående af dug, håndtaske, fire punge/lommer samt manchet til festanorak. 1930'erne. Dug Diam. 25. Øvrige B. 12–17. (7) Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945. Præmieret ved en konkurrence i Godthåb/Nuuk ca. 1937.