Louis XVI hovedvandsdåse af 18 kt. guld, oval form, overalt graveret med bladværk og guillocheret dekoration, hænglet låg, hvorunder gennembrudt og og hængslet låg, hvorunder balsamgemme. Tilsyneladende ustemplet, antagelig Frankrig. 18. årh.s anden halvdel. Vægt 17 g. H. 1,4 cm. L. 3,2 cm.