Lukker 28/11-2024 10:30:00
Meget solid og stærk maskin Weidemann Terra Top 400
Afhentes: Zone 4 Fyn (via Google Maps)
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011) Et par firsidede bordlamper af klart glas med underfang af rødt glas. Begge udført og sign. hos Orrefors, den ene desuden mærket RD 1323. Begge med etiket. H. inkl. fatning af messing hhv. 32,5 og 33,2. (2)
7 stk 3-armet stager, Sølv look
Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010) Kvindeportræt. Sign. med kunstnerens røde stempel. Tusch på papir. Lysmål 58×42. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
20 stk Metalskilte heraf 12 stk 35 x 26 cm og 8 stk 25 x 25 cm
Christian Dior Taske af sort og gråt monogram kanvas med sorte læderbesætninger, sølvfarvede beslag, to hanke, et lynlås rum med tre indvendige lommer og sort stof for. H. 29 x B. 38 x D. 12 cm. 2005.
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933) “Moder med barn”. Opus 28. 1914. Sign. Peter Ilsted, 75/57. Mezzotinte i farver. Lysmål 58×53.
Model Chippendale, 32 stk Sauceskåle 0,4 l. + 22 stk Kartoffelskåle Ø 23 cm + 13 stk Ovale fade 47 x 33 cm, 5 stk Ovale fade 57 x 43 cm + 14 stk Runde fade 32 cm. Og ca. 154 stk. dækketallerkener, "sølv" Ø 27 cm
Hjalmar Bull (f. Christiania (Oslo) 1883, d. Danmark 1961) “Opstilling med rød kaffekande”. Sign. monogram. Olie på lærred. 89×76. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, ukendt årstal. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
800 stk. linjerede skolehæfter - 10,5x17 cm. á 16 blade m. 19 linjer (ubrugt)
OVERVÅGNINGSPAKKE med 4 kamera, Swiss CCTV.