Lukker 08/12-2024 14:44:00
Christian VIII, speciedaler 1843 VS, H 3E
Romerske kejserdømme, Antoninus Pius, 138–161, Denar, Rom, 140–144, ANNONA AVG, 2,86 g, RIC 62b
Samling diverse vandglas m.v. med motiver og graveringer. Fyns glasværk, Bøhmen m.fl. H. 7–13 cm. (15)
GPS maskinstyring bestående af: Tablet, Leica iCON Toughpad CC80-20 Rugged 7" Tablet/Panasonic FZ-M1JX50-J3 + GPS-antenne, Leica iCON ICG70 m. 1 batteri (minus lader) (minus ledninger og kabler)
22 visninger
BUDT 22000,- DKK
3 stk trådløse høretelefoner, (3 forskellige modeller) ubrugte i kasser
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Pour la forme. Ebauche d'une méthodologie des arts”, 1958. Usign. 1. edition. Udgivet af L'Internationale Situationniste, Paris. Litografisk omslag. 27,5×22.
Christian X, Belønningsmedaille med krone, Lindahl, Ag, 28 mm, LS 2–203 (type V) med bånd og æske
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989) “FJ 46”. Armstol med stel af nøddetræ. Sæde samt ryg betrukket med naturskind. Formgivet 1946. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1946. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 320–321.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk ABC Container - Ladcontai ABC Container - Ladcontainer
Wilhelm Zillen (f. Slesvig 1824, d. København 1870) To børn leger i et pilekrat. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 23×34.
Reinhoud d'Haese (f. Geraadsbergen 1928, d. Paris 2007, ) To små figurer. Usign. Forsølvet franskbrød (Mie de pain). H. 6,5 og H. 5. Én på granitsokkel. (2) Proveniens: Privatsamling, Danmark. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.