Lukker 08/12-2024 15:15:00
Japan, 2 Shu u.år (1860–1869), KM C 18a, 3 stk., 2 Bu u.år (1868–1869), KM C 21d, 3 stk. (6)
Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926) “Duet”. Sign. Viggo Pedersen 1893–98. Olie på lærred. 117×150. Udstillet: Den Frie Udstilling 1898 nr. 148. Verdensudstillingen i Paris, “Exposition Universelle”, 1900 nr. 106. Litteratur: Ch. A. Been & Emil Hannover, “Danmarks malerkunst”, 1903, afb. s. 236. Proveniens: Grosserer Wald. Davidsen, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 276, 1941 nr. 30, afb. s. 19.
Svensk design Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af blålakeret træ. Udført hos Luxus, Sverige. Diam. 49. (4)
-Starter og køre John Deere F525 FM
Per Borup Rubin- og diamantlås af 14 kt. guld i form af frø prydet med cabochonslebet rubin flankeret af to brillantslebne diamanter. Vægt ca. 14 g. L. 2,6 cm.
Står i 6780 Skærbæk. Diverse seletøj, grimer, forskellige bid, tøjler, stigbøjler, gjord. Brugte og stand ukendt. Fra dødsbo. MOMSFRI
Køletrailer som stadig er i brug. Dørene lukker og åbner fint. Køleanlæg virker. Soriberica Refrigerated trailer
BUDT 10250,- DKK
3 kasser div. velcro-bånd á 20 mm. x 25 meter (ubrugt) (står på repos)
Romerske republik, P. Servilius Rullus, 100 f.Kr., Denar, Rom, 3,37 g, Cr. 328/1, D. Silanus L.f., 91 f.Kr., Denar, Rom, 3,36 g, Cr. 337/1a. (2)
Frederik VI, skilling 1809, 16 skilling 1814, 1/2 rigsbankskilling 1838; H 7, 18, 38, alle i pæne kvaliter
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret messing, mrk. “Pat. Appl.”. Overskærm af grøn/hvid kobber, senere mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført 1926–1928 hos Louis Poulsen. H. 54.
Gadelampe, 500W med fjernbetjening. Energi A++. IP67. Perfekt til garagen, laden, større indkørsel osv. Selve lampen måler 34 x 37 cm. Ubrugt og i original emballage + MOMS
Ametyst- og perlehalskæde af 8–14 kt. guld prydet med talrige oval facetslebne ametyster og talrige kulturperler. Vægt ca. 55 g. L. 43,5 cm. Æske og smykkevurdering fra Magnus Enna medfølger. 2014.