Lukker 08/12-2024 15:43:00
Frederik VIII, Belønningsmedaille med krone, Lindahl, Ag, 28 mm, LS 2–176 med æske
Ringgaffelnøglesæt med 12 stk. i str. Fra 6 - 32 mm. Ubrugt
Samling af sølvmønter fra Straits Settelments og Indien, i alt 66 stk
LOEWE “Hammock” taske af lyseblåt læder med sølvfarvede beslag, justerbar skulderstrop, en udvendig lynlås lomme, et rum med aftagelig lynlås pouch og sort for. H. 31 x B. 35 x D. 18 cm.
Carl Møller (f. Skælskør 1845, d. 1920) Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Carl Møller 1916. Olie på lærred. 24×38.
Royal Copenhagen Tre armringe af porcelæn hver prydet hver med blåt motiv. Indvendig diam: 6,2–6,6 cm. (3) Æske medfølger.
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941) Udsigt fra bredden af en sø. Sign. P. M. 79. Olie på lærred. 41,5×60. Verso monteret med udstilligsetiket.
Ca. 60 stk Blå Busseronne Alle str. Fra XS til 3XL
Et par koral- og diamantørestikker af 18 kt. guld hver prydet med fire cabochonslebne koraller omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.68 ct. Farve: H. Klarhed: VS-SI. Samlet vægt ca. 22 g. B. 10 mm. L. 7,4 cm. (2)
4 stk Alu. Teleskop flagstænger H 4 meter med holder
Ubekendt maler, 19. årh.s begyndelse Titusbuen med udsigt til Kapitol. Pen og vandfarve på papir. Usigneret. Lysmål 103×65,5. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 283, 1941 nr. 252.
Ole Lynggaard (f. 1936) Et par diamantøreclips af 18 kt. guld og hvidguld hver prydet med brillantslebet diamant. Samlet vægt ca. 17 g. B. 28 mm. L. ca. 25 mm. (2)