Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878) "Fra den romerske Campagne”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 15×24. Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, 1917 nr. 306. Generalkonsul Johan Hansens samling, 1927 nr. 716. Bruun Rasmussen auktion 739, 2005 nr. 1758.