Constantin Hansen (f. Rom 1804,

Lukker 09/12-2024 18:46:00

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880) Parti fra Peterskirken. Ca. 1836–1837. Usigneret. Verso Stående romer. Bly på papir. Bladstørrelse 18,5×26,5. Uindrammet. Nærværende tegning er et studie til maleriet “Det såkaldte Vestatempel med dets omgivelser i Rom” fra 1837 (Statens Museum for Kunst, inv.nr. KMS1072). Proveniens: Antagelig kunstnerens dødsboauktion, 12. oktober 1880, nr. 72A, “Peters Kuplen”. Dansk Kunsthandel ml. 1917 og 1919.