Theodor Philipsen (f. København

Lukker 09/12-2024 19:09:00

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920) “Skoven på Saltholm. Kvæg ved vandhullet”. Sign. monogram 1913. Olie på lærred. 93×132. Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier, 1992, nr. 662. Proveniens: Den Fries udstillingsbygning, “Th. Philipsen auktion”, 1916 nr. 157. Skuespillerinden Bodil Ipsen. ABR auktion 208, 1967 nr. 412. Kunsthallen auktion 291, 1970 nr. 150. Kunsthallen auktion 339, 1982 nr. 116. Børge Nielsen auktioner Vejle, oktober 1989 nr. 660.