Peder Mønsted (f. Grenaa 1859,

Lukker 09/12-2024 19:10:00

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941) Jons Kapel på Bornholm med Hammerknuden i horisonten. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 81×67. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1941, 2019 nr. 210.