Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) Parti fra Ordrup Krat ved efterårstide. Sign. J. la Cour Ordrup Krat 30. Septbr. 79. Olie på papir monteret på træ. 25×37. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 199, 1966 nr. 39 og 560, 1999 nr. 117 samt 813, 2008 nr. 693.