Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) “Castel Fusano. Fra Pinieskoven ved Ostia”. Sign. J. l. C. 12. Februar 1866. Vandfarve på papir. Lysmål Ca. 34×43. Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier, 1928, nr. 158. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 227, 1968 nr. 414.