Lukker 04/12-2024 09:00:00
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk HFR P HFR Pk24
BUDT 36000,- DKK
Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941) “Blomlapp Pensé”. Vægtæppe af uld i “gobeläng” teknik. Sign. AB MMF. Udført efter 1941 hos AB Märta Måås-Fjetterström. H. 24. B. 23,5.
Peking dragetæppe, Kina. Design med dragemotiver på mørk bund omgivet af bølgebort. 20. årh.s første halvdel. 445×366.
Samling på seks kronevaser af klart glas, lavet som fusk på danske glasværker. Danmark, 19. årh.s anden halvdel. H. 13–20 cm. (6)
Ubrugt Rulle med 175m stålwire, 12 mm.
Komplet 6KW Solcelleanlæg med monteringsbeslag, Growatt 8000TL3 inverter, med wifi monitor og 16 solcellepaneler. Cellerne er fra Jinko som er en af verdens største fabrikker. Forventet levetid på cellerne er mindst 30 år, PV Kabel alt er fabriksnyt.Anlægget er fleksibel og kan udvides.Fleksibel betyder at det kan udviddes til i alt 12.000W.Solcellerne er af typen black halfcell monocrystal og har hver en effekt på 410W. Samlet set kan anlægget producere 6,56Kw strøm ved hjælp af 16 paneler.Inverteren er IP 65.Der medfølger monteringsbeslag til enten flad tag eller tagsten.
BUDT 15500,- DKK
Sverige. Lagerbog med diverse udgaver inkl. flere bedre samt en del ældre hæfter. Bl.a. set komplet VPK flere 3+4 sidet takninger mv. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
16 visninger
Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909) Parti fra Sabinerbjergene. Usigneret. Olie på lærred. 57×87. Proveniens: ABR auktion 287, 1972 nr. 157.
BUDT 17000,- DKK
Værktøjs lot, med vaterpas, skruetrækker, lommelygter, med mere.
Niels Erik Skovballe (f. Herlufsholm 1945) “Æg, som .....”. Sign. monogram 2021. Olie på plade. 18,5×24,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
100 stk div. retro metal-skilte, ass. af 50 modeller. Måler fra 13cm til 51cm