Lukker 04/12-2024 11:00:00
300 stk. bakker til sofa
Afhentes: 4100 Ringsted (via Google Maps)
45,9kg. 995x398x740 mm.
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved) Gulvvase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i mørkebrunt, blåt og grønt. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47. Diam. 27,5.
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989) “BO 101”. Sjælden, lang bordbænk af riopalisander med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje “sko” af palisander. To løse hynder medfølger, betrukket med hhv. blå og grøn uld. Formgivet 1953. Udført 1960'erne hos Bovirke. H. 40. L. 225. B. 45. Litteratur: Esbjørn Hiorth: “Arkitekten Finn Juhl”, 1990, ill. s. 56–57.
Står i 6800 Varde. Smykker i sølv (925) et par ringe med sten i guld (585), rav ørestikker samt ubehandlede stykker, flere rigtig gamle smykker, kæder, brocher, ure manchetknapper m.m. samt kæde, lænke og broche med tigerøje og broche samt vedhæng i diatomit. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Christian X, Belønningsmedaille med krone, type I, sjælden variant med rund krone, Lindahl, Ag, 28 mm, LS 2–180, med bånd og æske
1 bt. Saint-Joseph “La Sensonne”, Pierre Coursodon 2009 A (hf/in). 1 bt. Cabernet Sauvignon “Gallica”, Napa Valley 2007 A (hf/in). Total 2 bts. Sourced from an excellent private cellar
2 stk 1/2 Paller med Kantbånd i Brune og alu. farver, forskellige bredder
Danmark. 1857–1920. Mappe med 30 breve og kort fra Sønderjylland [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Bolt med stjerne M 8 x 12, 250 stk.
100W Kraftig LED Ufo-lampe med loft beslag til kædewire. 220V. Ubrugt.
6 stk Borde 120 x 80 cm
1915. 5 kr. Posthus, brunrød. Vm.IV. Flot stemplet 4-blok. [ 81 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×