Peder Mønsted (f. Grenaa 1859,

Lukker 02/12-2024 14:55:00

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941) Udsigt over lyngklædte bakker og Borre sø ved Svejbæk. Sign. P. Mønsted Svejbæk 1912. Olie på lærred. 80×122. Borre Sø ligger ud for byerne Sejs og Svejbæk mellem Brassø og Julsø ved Silkeborg.