Kinesisk figur af patineret bronze i form af Buddha Shakyamuni, siddende i dhayanasana på dobbelt lotustrone, klædt i en enkelt dragt, med højre hånd i bhumisparsha mudra, rørende jorden, og den venstre i mediterende stilling på skødet. Ej forseglet. Ming, 15.-16. årh. Vægt 4862 g. H. 34 cm. Proveniens: Fra en dansk privatsamling.