Anna-Greta Sjöqvist (f. 1908,

Lukker 05/12-2024 14:55:00

Anna-Greta Sjöqvist (f. 1908, d. Skåne 1993) Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i brune, gule, blågrå, gule og røde nuancer på lysegrå base. Sign. AGS. Udført midten af 20. årh., Sverige. L. 214. B. 142.