“Afrodite/Venus Anadyomene” romersk formstøbt terracotta figur, nøgen kvinde med folderig klæde om hofterne, løftede arme og med hårlokker i hænderne. På rund base. 1. årh. f. Kr.-1. årh. e. Kr. H. 19 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.