gevindværktøj
“Fauna Danica” to middagstallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld med ræv og kronhjort. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Hyundai HL 960 - 19 ton
BUDT 357000,- DKK
1 bt. Château La Mission Haut Brion Grand Cru Classé, Pessac-Léognan 2009 A (hf/in).
Dansk rokoko chokoladekande af sølv, af glat pæreform, let hvælvet låg med rørehul og fliget gæk, hævet på tre cabrioleformede ben i form af en dyreklo, stjerthank af drejet træ. Mester Andreas Larsen, København 1767. Vægt (inkl. håndtag) 660g. H. 23 cm. Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Ametyst- og diamanthalskæde af 18 kt. guld og hvidguld prydet med otte oval facetslebne ametyster på i alt ca. 6.35 ct. og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.35 ct. Vægt ca. 30,5 g. L. 45,5 cm. Æske og certifikat medfølger.
ny Grundfos pumpe for gulvvarme
Firsidet kinesisk kalligrafi penselbæger, gennembrudt, H. 14,5 cm, samt et bambusfineret penselbæger H. 12,5 cm, derudover en 'Wan-emblem' æske, rektangulær form H. 6 cm L. 31 cm B. 16,5 cm.. 19. årh. (3) Proveniens: Dansk privatsamling
Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915) Kystparti fra Nuuk (Godthåb), Grønland. Sign. Carl Locher, Gothaab 1906. Olie på lærred. 42×57.
1937. Schultz, 10 øre, grønblå. Klip med violet skjoldstempel KOLONIEN SUKKERTOPPEN. Pragtkvalitet. Attest Nielsen [ 15 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
SKYDEKASSE med ænder, ca. B50cm.