Lukker 05/12-2024 18:32:00
Rolex Datejust af stål, Ref. 16220. Mekanisk værk med automatisk optræk og datovisning, kaliber 3135. Jubilee lænke af stål, omkreds ca. 18 cm. Ø 36 mm. 1988
BUDT 16500,- DKK
1852. Brev fra København, via Hamburg til Bordeaux. Stemplet “NACH ABGANG DER POST” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Mosaik stenvæg. Antrasitgrå. Ca. 34,5 m2 i ægte natur-skiffer til opsætning på væg. Kan benyttes ude og inde. Hvert stykke måler ca. 15X55 cm, tykkelse er variabel 10-25 mm. Vægt ca. 930 kg. Pakket i 48 kasser.
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933) "Kager”. 1913. Opus 20. Sign. Peter Ilsted, 40/2. Mezzotinte i farver. Bladstørrelse 31,5×41.
2 stk 1/2 Paller med Kantbånd i Brune og alu. farver, forskellige bredder
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958) Papirkniv af sterlingsølv, skaftets øverste del med kugledekor i relief. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt 72 g. L. 21,2. En Evald Nielsen kartonæske medfølger.
1871. 2 sk. 1.tryk. UTAKKET PRØVETRYK i parstykke. Attest Nielsen [ 1 ] [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
32 dunke håndrens m. pumpe á 3,8 liter (ubrugt)
Antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Gentagelsesmønster med 1700-tals forskudte polykrome skjoldlignende lotus palmetter. Ca. 1910. 296×127 cm. 296×127. Litteratur(Lign. eks.): Ian Bennett, 1981. Oriental rugs, Volume 1. S. 118–119. Pl. 118–120.