Lukker 08/12-2024 14:48:00
25 øre 1914 VBP, 1917 VBP, H 10A, 5 øre 1913 VBP, H 14A, i alt 3 stk.
100 stk Hvidvinsglas 24 cl. model Signature
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933) Udsigt fra Sankt Jørgensbjerg mod Roskilde Fjord. Sign. L. A. Ring 1917. Olie på lærred. 25×41.
Står i 6800 Varde. Sølvplet, 2 tårnet. Bestik fra fransk linje, 8 gafler, 4 spiseskeer. Freja: 6 gafler. Louise : 12 gafler, 6 skeer. Mange dele. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957) Landskab med landmand der trækker kvæg. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 86×110. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 23000,- DKK
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008) To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke, dekoreret med sortbrun glasur og blå glasur med lysere elementer. Største stemplet monogram. Mindste usign. Unika. H. 7,5 og 16,5. Diam./B. 7 og 16. (2) Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Et sølvmonteret nordafrikansk snaplåsgevær med spinkel kolbe indlagt med ben og ca. 105 cm. lang pibe med tromblonmunding i kaliber ca, 15 mm, en indisk luntelåsmusket onteret i underlødigt sølv med ca. 107 cm. lang pibe i kaliber ca. 15 mm, en tre-delt nordafriansk? patrontaske i læder med forsiden beklædt i rødt stof dekoreret med tinstifter, en ottomansk patrontaske Palaska i messing, en vandrestok? i træ med lædergreb og metaldubsko samt en spansk navajo dolk med greb i ben og ca. 20 cm. langt blad. (6)
Tre snapsehunde af klart og blåt glas. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16–19 cm. L. 21–23 cm. (3)
2 stk. store flotte Holmegaard vaser i hvid. Stor vase måler H27 cm. lille vase måler H19 cm. Brugt, men i rigtig fin stand. + MOMS.