Lukker 03/12-2024 10:10:00
Selges på vegne av fundamenterings bedrift. I fungerende stand, byttet ut med nye. Medfølger ikke slange pakke.
Afhentes: Fredrikstad, Norway (via Google Maps)
Asfaldtskærer som kun er brugt en gang, meget god stand. Købt fra ny i 2019, men typeskiltet siger 2014, Sælges da den ikke bliver brugt. Bernards BS20-40 - Se Video!
BUDT 9750,- DKK
Samling diverse glas, bestående af fire vinglas, to snapseglas og karaffel fastblæst med riflet underdel. 19. årh.s anden halvdel. H. 9–24 cm. (7) Alle glas formentlig Holmegaard katalog 1853.
Ulriksholm slot Stor dansk Barok kiste med buet låg, beklædt med rødt læder og beslag af forgyldt metal. 17. årh. H. 88. B, 125. D. 65. Proveniens: Familien Danneskiold-Samsøe, Ulriksholm Slot, Kerteminde, Fyn.
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998) Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67×50. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Jens Sørensen (f. Kolding 1887, d. Roskilde 1953) Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 45×65.
Står i 6780 Skærbæk. Ældre hestevogns udstyr + diverse jern. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998) Gul maske. Sign. EJ 85, særtryk 16/20. Litografi i farver. Lysmål 51×37. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Eugène Brands (f. Amsterdam 1913, d. sst. 2002) “Thinking of a flowing garden”. Sign. på bagsiden Brands 7 VII 1994–2. Gouache på papir. Bladstørrelse 40×49. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Slamsuger, Samson TJ m. bom - kapacitet 8000 liter
Johannes Duntze (f. Rablinghausen 1823, d. Düsseldorf 1895) En travl dag i Bergens havn i Norge. Utydelig sign. J. D. 48. Olie på lærred. 28×37. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 870, 2017 nr. 71.
Diverse olje./ oil TITAN ATF 33,FUCHS,602045027,12x1L Quantity/Unit: 48 PC OIL,HYDRAWAY HMA 68,FUCHS,1x20L Quantity/Unit: 8 PC RENOLIN CLP 220,FUCHS L.,1x205L Quantity/Unit: 2 PC 260 kg + 450 kg
Italiensk maler, 17. årh. Adelsbørn spiller musik. Usigneret. Betegnet Luis de Morales. Olie på lærred. 111×84. Proveniens: Dansk privatsamling.